Начало 5 Билки и подправки 5 Розмарин – Всички Ползи и Апликации

Розмарин – Всички Ползи и Апликации

от | дек. 14, 2022 | Билки и подправки | 0 коментари

В тази публикция ще научите за всички познати ползи от розмарина и как трябва да се консумира от деца и бременни. Ще разберете и за полезните действия на маслото и чаят от розмарин, и къде се добавя при готвене.

Какво представлява?

Розмаринът е кафяво-сиво растение с кора, има 4-ръбести клони с продълговати обемни листа. Външно и при допир листата имат различни страни: едната страна е лъскава, а другата – матова и малко по-груба.

Цветовете са по върховете на 5-10 разклонения, всяко от които е с малки, бледолилави или синкавобели цветове. В края на цъфтежа в основата на цветната кутийка се появяват около 4 сиво-кафяви пъпки.

Розмаринът има горчив послевкус и остър аромат, подобен на този на босилека, но по-скоро на бор.

Състав и калории

Розмаринът се отглежда като земеделска култура в Централна Европа и Средиземноморието. Растението е по-известно като ароматизатор в кулинарията, където се използват стръковете, цветовете и листата.

Съставки:

B9, A, C, E, PP – витамини, които правят розмарина полезен за организма.
Минерали, а именно натрий, калий, калций, желязо, както и магнезий, фибри и различни етерични масла – химическият състав на розмарина е изненадващ.

Миристиновата, каприловата, както и олеиновата, розмариновата, палмитиновата, полезната урсолова, лауриновата и линоловата киселина са различните органични ненаситени киселини на това растение.

Благодарение на изолевцина, фитостеролите, фитонцидите, треонина, карнозола, валина, лизина, розмарина, розманола, танините, флавоноидите като апигенин и лутеолин, розмаринът може да се нарече „жива аптека“.

Розмаринът съдържа 5,5 грама протеини, 7,7 грама липиди и 23 грама въглехидрати. При такъв богат състав има 161 ккал на 100 грама подправка.

Ползи от розмарина

Розмаринът е билка, която в момента е популярна, здравословна и ароматна подправка на всички континенти.

Листата на тази вечнозелена билка се използват от векове за лечение на болести, като се приготвят лечебни чайове, алкохолни тинктури и инхалации. Ползите от розмарина са доказани от много специалисти през годините.

 

  • Редовната консумация на тази подправка има ефект не само върху репродуктивната система, но и върху важната репродуктивна функция на женския организъм.
  • Предразположеността на жените към главоболие, мигрена, неврологични симптоми като честа смяна на настроението през деня, стрес и депресия може да бъде премахната чрез редовна консумация на лесна за приготвяне отвара от розмарин (прочетете рецептата в статията ни по-долу).
  • Тази билка е от голяма полза за жените, които имат проблеми с предменструалния синдром. Консумацията на билков чай, съдържащ розмарин, мента и жълт кантарион, намалява хормоналните колебания и главоболието.
  • Съществуват доказателства, че подправката може да нормализира менструалния цикъл и да го възстанови, ако менструацията е липсвала дълго време.
  • В борбата с кандидозата, състояние, което често засяга жените, една струйка от отварата е ефективен помощник.

При кърмене

Розмаринът е естествено средство с благоприятно въздействие по време на кърмене. То е необходимо и при недостатъчно производство на мляко.

Жената може да използва розмарин за предотвратяване на мигрена, световъртеж, безсъние и настинка по време на кърмене. Той е полезен за тялото ѝ.

За деца

Розмаринът е подходящ за деца над 4-годишна възраст. Може да бъде от полза за децата в началното училище, които имат проблеми с концентрацията.

Микроклиматът в апартамент с дете ще бъде по-добър, ако използвате масло от розмарин в ароматна лампа – антисептик, който убива микробите.

Много народни лечители използват розмарин за лечение на кожни заболявания при деца, за заздравяване на рани и намаляване на болката. Билковите компреси и мехлеми помагат при невралгии, всякакви отоци и силно загниващи рани.

Една капка натурално етерично масло от розмарин, приложена върху дете, страдащо от остра респираторна инфекция/грип и главоболие, бързо ще подобри състоянието му. Инфекция на гърлото се облекчава чрез гаргара с розмарин.

Употребата на растението като инхалатор при астма помага за облекчаване на отока и успокоява възпалението на гърлото. Важно е обаче да не забравяте да потърсите професионален съвет.

Розмаринът стимулира кръвообращението, може леко да повиши кръвното налягане, а естественото етерично масло, използвано за разтриване, може да помогне да се отървете от проблема със студените ръце/крака при детето.

Розмарин за отслабване

Розмаринът спомага за ускоряване на метаболизма, поради което се използва като средство за отслабване. Зелените листа или щипка сушени билки, използвани като подправка, могат да подпомогнат загубата на тегло.

Настойка от розмарин, приета няколко минути преди хранене, вместо големи дози, може да има по-голям ефект. По този начин организмът получава дневната си доза важни вещества.
Етеричното масло от розмарин е полезно за намаляване на теглото. Когато се нанася върху кожата, той засилва кръвообращението, действа като лек диуретик и помага за разграждането на мазнините.

Това свойство на маслото намалява обема на тялото и премахва целулита. Съдържащата се в маслото карнозолова киселина забавя стареенето на кожата.
Обвивките или ваните с натурално етерично масло могат да помогнат за премахване на отпускането на кожата.

Тези процедури са ефективни и в борбата с целулита. Ексфолиращият масаж е по-ефективен, ако към базовото масло се добави една част масло от розмарин.
Етеричното масло, използвано в ароматерапията, помага за активиране на мозъчните центрове, отговорни за ситостта, което помага за намаляване на глада.

масло от розмарин върху мраморен плот

Масло от розмарин

Точно толкова добро, колкото и самият розмарин, е етеричното масло, дестилирано от листата чрез листна дестилация. Маслото представлява безцветна до леко жълтеникава гъста маслена течност с богат и приятен аромат. Няма разлика между лечебните свойства на розмарина и тези на продукта, произведен от него под формата на етерично масло.

Полезните свойства на етеричното масло от това растение включват аналгетично, спазмолитично, възстановително и дори заздравяващо раните действие върху организма:

  • Това производно на розмарина има свойства, които помагат за лечението на мигрена, главоболие от различен произход, главоболие в областта на гръбначния стълб и прогресиращ ревматизъм.
  • Етеричното масло от розмарин има способността да разтваря камъни в жлъчката, да подобрява функцията на жлъчните пътища и да нормализира работата на черния дроб.
  • Това масло може да намали „лошия“ холестерол, да подобри храносмилането, да премахне запека и подуването на корема.
  • Той може също така да подобри сърдечно-съдовата дейност, да укрепи кръвоносните съдове, да стабилизира кръвното налягане и да помогне за лечението на разширени вени – всички тези възможности са възможни с този терапевтичен продукт.
  • Ако се нуждаете от облекчаване на напрежението в очите, възстановяване на остротата на зрението, подобряване на мозъчните функции и паметта, облекчаване на психическото и интелектуалното напрежение, улесняване на възприемателните процеси, нормализиране на концентрацията и функциите на паметта, тогава си струва да използвате този продукт.
  • Маслото от розмарин може да стимулира и укрепи имунната система на човека и да помогне за лечението на настинки и грип.
  • Благоприятното му въздействие върху кожата и мастните жлези е наблюдавано при възпалителни заболявания. Той премахва пърхота, забавя оплешивяването и косопада и лекува гъбични заболявания на ноктите и кожата.

Употреби:

Както самият розмарин, така и произведеното от него етерично масло са полезни както за женския, така и за мъжкия организъм.

  • В първия случай помага за нормализиране на менструалния цикъл и облекчаване на свързаните с него болки; във втория случай е полезен за предотвратяване и лечение на проблеми с импотентността и фригидността.
  • Благодарение на своите ранозаздравяващи и силно възстановяващи свойства маслото може да се използва за ускоряване на заздравяването на белези, кожни белези, дълбоки пукнатини и лакти/крака.
  • Благодарение на психоемоционалните си свойства маслото от розмарин е незаменимо при лечението на неврози, т.нар. синдром на хроничната умора.
  • При хора, които се притесняват за косата си, като например косопад, копринена или мазна коса, трябва да се използва маска с масло от розмарин. Алопеция, косопад или внезапен пърхот, но дори и обикновените проблеми с косата могат да бъдат чудесен начин да се погрижите за къдриците си. Просто добавете 2-3 капки към шампоана или гребена, за предпочитане дървен, докато се разресвате. Две приложения седмично ще дадат положителни резултати.
  • Проблемите с мазната кожа, възпаленията и акнето се решават успешно с етеричното масло от розмарин. Кожните възпаления, екземите, фурункулозата, грапавостта на кожата, всички видове пигментни петна не могат да устоят на натиска на това масло.
  • От този продукт могат да се възползват и стомашно-чревни заболявания, колит, метеоризъм, жлъчка, висок холестерол, сърдечно-съдови аномалии. Две до три капки етер, разтворени в една чаена лъжичка растително масло, два пъти дневно подобряват състоянието на организма. Струва си да се помни, че препоръката на лекаря е задължителна.
  • Киселият, лек дървесен аромат на етеричното масло от розмарин го е превърнал в едно от най-популярните ароматерапевтични масла. Положителното въздействие на този аромат се използва от експертите за подобряване на цялостното психическо състояние и настроение на човека, изясняване на мислите, повишаване на концентрацията и укрепване на паметта, особено в случаи на амнезия.
  • Главоболие, силна мигрена, всякакъв вид нервно напрежение, апатия, всички невротични периоди в живота – тези проблеми могат да бъдат решени чрез ароматерапевтични сеанси у дома, като се използва натуралното масло от това растение. Такива сеанси могат да помогнат при болки в гръбначния стълб и ставите, намалена сексуална активност. 3 до 5 капки в ароматерапевтична лампа на закрито, 2 капки в ароматерапевтична вана, 8 капки в топла вода по време на баня имат положителен ефект.
чай от розмарин

Чай от розмарин

Вкусът и ароматът на натуралния чай от розмарин не могат да се сравнят с тези на купения в магазина. Тя е не само вкусна, но и много полезна за профилактика на някои заболявания. Напитката има способността да укрепва имунната система.

Доказано е, че растителните киселини и антиоксидантите предотвратяват разрушаването на невротрансмитерите. Те влияят върху състоянието на ума, паметта и съзнанието на човека. Чаят от розмарин помага за възстановяване на паметта, не причинява опасни, особено за възрастните хора, болест на Алцхаймер. Напитката е полезна за развиване на концентрацията.

Наблюдавани са и други полезни свойства:

  • Това е специален чай, който помага за подобряване на кръвообращението, облекчава главоболието и се бори с инфекциите и гъбичките.
  • При храносмилателни заболявания чаят от розмарин действа като превантивна напитка.
  • За тези, които искат да се отърват от излишните килограми, ароматният чай е безценна услуга, тъй като ускорява метаболитните процеси в организма. Напитката помага и за възстановяване на силите след болест.

Чаят с розмарин е полезен при лечение на кожни заболявания, включително екзема.
Антисептичните свойства на чая се използват за прочистване на организма от патогенна микрофлора като стафилококи, стрептококи и гъбички.

Тези микроби се размножават в организма, като се хранят с неразградени остатъци от гниеща пържена или варена храна.
Учените, които изследват въздействието на фитопрепаратите върху човешкия организъм,
доказват благоприятното въздействие на чая от розмарин върху черния дроб, белите дробове и дихателните пътища.

Хората, страдащи от болки в гърба, мускулни болки, ревматизъм, остеоартрит, могат да намерят облекчение от чая от розмарин.

Отдавна е известен с благоприятното си въздействие върху кожата и косата.
Затова чаят от розмарин е не само отлична ароматна напитка, но и много здравословна.

Използване на розмарин в традиционната медицина

Лечебните свойства на розмарина са го превърнали във важен компонент на народната медицина. Листата, стъблата и корените му се използват в прясно състояние или се приготвят на тинктури, отвари и чайове.

Отвара

Народната медицина препоръчва употребата на отвара от розмарин при респираторни заболявания. Отварата трябва да се приема поне 3-4 пъти дневно, за да се облекчи дишането. Използвайте 2 чаени лъжички от суровината в чаша вряла вода. Лекарството е готово след 20 минути варене на слаб огън.

Инфузия на вода

Розмаринът като воден разтвор се използва при болки в ставите, като тонизиращо средство за борба със затлъстяването. Изсипете половин супена лъжица нарязани листа от розмарин в термос и ги киснете във вряща вода за около час. Концентрираният препарат се използва според указанията, по една чаена лъжичка преди хранене.

Алкохолна тинктура

Изсушените или пресни стръкове и листа на розмарина обикновено се накисват в алкохол. Този метод на употреба се счита за най-ефективен в народната медицина: съставките на растението се извличат максимално и имат по-силно въздействие от други народни средства, използващи розмарин.

Концентрацията на съставките в тинктурата определя дали тя се използва вътрешно или външно. За приготвянето на тинктурата трябва да се използват стъклени, керамични или стъклени съдове с емайлово покритие.

Инхалации

Розмаринът се използва като инхалатор при кашлица, астма, болки в гърлото, възпалено гърло, загуба на глас, отхрачване на храчки от дихателните пътища. Добавянето на няколко стръка розмарин към вряща вода може да помогне за вдишването на пара през носа и след това през устата в продължение на десет минути и да улесни дишането.

Розмаринът се смята за едно от ефективните средства в народната медицина за профилактика и лечение на различни заболявания. Трябва да се вземат предвид експертните съвети.

Козметика

Козметолозите предпочитат пресни растения от розмарин, етерични масла, екстракти, настойки и отвари от изсушени листа.

Розмаринът и различните продукти от него могат да се използват не само за подобряване на състоянието на кожата и косата, но и в областта на деколтето и гърдите, за да направят кожата в тези области кадифена и еластична.

Ваните с настойка от изсушени или пресни растения розмарин и една чаена лъжичка сол са полезни за разкрасителни процедури. След 15-20 минути разтрийте ноктите с мехлем.

За лицето

Кожата изглежда свежа, ако ежедневно се маже с пресен сок от листа на розмарин. След половин час накисване изплакнете с хладка вода. Ако няма пресен продукт, може да се използва една супена лъжица сушени билки, сварени в 50 ml вряща вода. След два дни заменете тоника с нов тоник.
Маска от пресни билки розмарин, смесени с краставица, овесени ядки или плодова паста, например банан, също е полезна. След четвърт час изплакнете с вода.
Благодарение на розмарина кожата се насища с витамини, подмладява се, предотвратява появата на бръчки и активира метаболитните процеси в епидермиса. За да се избегне зачервяване, сърбеж и разчесване, трябва да се направи тест, тъй като съдържащите се в растенията розмарин естери и камфор могат да бъдат вредни.

Красиво поддържаните вежди са перлата на лицето. Те ще се сгъстят, ако ежедневно ги подхранвате със сок от прясно изцедени листа от розмарин или ги разтривате с отвара от изсушения продукт.

свински котлети и розмарин

Розмарин в готвенето

Навсякъде готвачите използват подправката розмарин, която има лимонено-сладък аромат и пикантно-тръпчив вкус. Италианската, гръцката и френската кухня, които са родина на тази подправка, я използват в много ястия. Готвачите от Близкия и Средния изток обаче също са особено любители на тази подправка.

Използването на тази подправка не е ограничено до една форма. То е също толкова добро под формата на нарязани пресни клонки, колкото и под формата на изсушени смачкани листа. Прясно събраните клонки са по-ароматни и богати на етерични масла, което не е така при изсушения продукт. Вярно е, че той е по-лесно достъпен през всички сезони, което не важи за прясното растение.

Освен че се използва за приготвяне на предястия, топли ястия, сладкиши, туршии и дори напитки, диетолозите препоръчват използването на само една щипка подправка за ускоряване на метаболизма, което води до възстановяване на баланса между водата и мазнините и пречистване на организма от токсини.

За да придобие специален вкус, розмаринът трябва да се комбинира с магданоз, мащерка, чесън, лимон, черен пипер, лют червен пипер и майорана. Розмаринът и дафиновият лист обаче не са „приятелски настроени“.

Къде да се добави като подправка?

Не всички хора могат да оценят аромата на тази подправка, когато я опитат за първи път, но тези, които са я опитвали повече от веднъж, няма да променят вкуса си. Розмаринът е познат още като „пресен от морето“ и несъмнено е перфектният акомпанимент към рибни и месни ястия. Стръкчетата розмарин, добавени към маринатата, заглушават специфичните миризми на месото, например на птиците и дивеча. Вкусът на рибата е по-добър, когато стръкчетата се добавят по време на готвене.

Продължителното готвене на розмарина не отнема от богатия му аромат. Супите, сосовете, задушените ястия и вареното месо придобиват аромата му независимо от времето на готвене. Розмаринът много добре подчертава вкуса на сиренето и клонче розмарин върху пица или в супа със сирене може да придаде допълнителен аромат. Бобът, грахът, гъбите и кореноплодните зеленчуци се съчетават добре с тези ароматни билки. В някои ястия с паста също може да се използва стръкче розмарин.

Стръкче от този средиземноморски храст може да се използва за ароматизиране на растително масло. Маслото, в което е потопено малко стръкче розмарин, се използва за овкусяване на салати. Това масло е подходящо за печени и задушени зеленчуци.

Дозировката зависи от състоянието на розмарина. Наситеният аромат на пресен храстов розмарин предполага използването само на едно малко клонче. Сушените билки не миришат толкова силно, но за месни ястия и маринати е достатъчна една чаена лъжичка, както препоръчват кулинарите.

Независимо от отношението към тази подправка, трябва да се спазват нормите за използването ѝ в различните ястия. Подходящ е за месни и зеленчукови ястия, гъби, сосове, супи, закуски със сирене и пици, но трябва да се добавя в края на готвенето, защото в противен случай горчивината му ще се абсорбира в храната.

мащерка

С какво да замените розмарина?

Понякога се налага розмаринът да бъде заменен с друг ароматизатор поради липса на такъв или алергична реакция към него.

Мащерката е първият заместител на розмарина, не само поради външната си прилика, но и поради по-деликатните си аромати. Той е добър заместител на супи, яхнии и студени ястия.
Вместо розмарин, розмаринът може да се използва само сух в ястия от месо, риба и яйца или птици. Естрагонът често се използва и за ароматизиране на оцет.

Мащерката е пикантна билка, която е по-характерна за българската кухня. Ястията от свинско и птиче месо не се влошават, ако вместо шафран се използва розмарин.
Градинският чай е подобен на розмарина и има същия интензивен аромат. Замяната на розмарин със салвия при птиците и някои ястия с морски дарове и месо не прави голяма разлика. Готвачите препоръчват да се смесва със салвия или сирене, за да се подобри вкусът на някои ястия.

Майораната има мирис, сходен с този на ригана и мащерката, което я прави добър заместител на розмарина в задушени ястия, сосове, супи и салати. Между другото, за разлика от розмарина, тук се използва не самото растение, а семената. Една чаена лъжичка от тези семена съживява храната и добавя подправки към салати и рибни ястия.

Най-разпространеният заместител на розмарина е дафиновият лист. Той има по-лек вкус, което го прави по-универсален от неговия роднина.
Вместо тях може да се използват риган и босилек, които са лесно достъпни в прясно или сушено състояние.
Липсата на подправки се компенсира с други подправки с подобни свойства и аромати.

Често Запитвани Въпроси

Какво представлява розмаринът?

Розмаринът е ароматно вечнозелено растение, което се използва често в кулинарията и за природни лекове.

Какви са ползите за здравето от розмарина?

Розмаринът е с високо съдържание на антиоксиданти и противовъзпалителни съединения. Той може да спомогне за подобряване на храносмилането, за засилване на паметта и концентрацията и за намаляване на възпаленията.

Как мога се използва розмарин в готвенето?

Розмаринът може да се използва за овкусяване на месо, зеленчуци и сосове. Той може да се използва пресен или изсушен и да се добавя в рецепти в малки количества.

Може ли розмаринът да се използва в природни средства за защита?

Да, розмаринът може да се използва в природни средства за лечение на главоболие, за облекчаване на стреса и за релаксация. Той може да се използва и локално за успокояване на мускулни болки и подобряване на кръвообращението.

Безопасно ли е да се консумира розмарин?

Като цяло розмаринът е безопасен за консумация в малки количества, но големи количества могат да причинят стомашно разстройство. Важно е да се избягва консумацията на големи количества розмарин по време на бременност.

Как се отглежда розмарин?

Розмаринът може да се отглежда на слънчево място с добре дренирана почва. Той може да се отглежда в контейнери или в земята и изисква редовно поливане и подрязване.

Може ли етеричното масло от розмарин да се използва за ароматерапия?

Да, етеричното масло от розмарин може да се използва в ароматерапията, за да подпомогне релаксацията и да намали стреса. То може да се използва и локално за успокояване на болки в мускулите и ставите.